ÜNİVERSİTEMİZ SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ’NİN RESTORASYONUNA YÖNELİK PROTOKOL İMZALANDI

Trakya Üniversitesi ile Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında, 21 Aralık 2013 tarihinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin restorasyonuna yönelik protokol imzalandı.   

Törene, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, Edirne Valisi Hasan DURUER, Rektörümüz Prof. Dr. Yener YÖRÜK ve Abdi İbrahim İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih BARUT katıldı.

İmza töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, 500 yıl önce Avrupa’nın akıl hastalarını ya beyinlerini tahrip ederek ya da zincirlere vurarak kontrole aldığı bir dönemde, Sağlık Müzesi’nin müzik sesi, su sesi, bitki ve çiçek kokularıyla insanı tedavi eden modern bir tedavi yöntemi uyguladığını ifade ederek bugün hala dünyanın herhangi bir ülkesinde bu kadar gelişmiş ve medeni olan bir örneğinin görülmediğini dile getirdi.

Edirne’nin sağlık turizminde bölgenin merkezi olabilme adına önemli bir altyapısı olduğunu söyleyen Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU, Trakya Üniversitemiz, gerek tıp fakültesiyle, gerek onkoloji merkeziyle ve yeni dinamikleriyle inanıyorum ki Edirne’nin vizyon dinamiklerine önemli katkılar sağlayacaktır. Dolayısıyla bugün Trakya Üniversitemiz Rektörlüğü ile Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih BARUT arasında imzalanacak bu protokolün Edirnemize ve Edirnelilere hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Hasan DURUER, Sağlık Müzesi’nin tefriş ve tanziminde ciddi sıkıntılar bulunduğunu belirtti ve Nezih BARUT’a teşekkür ederek; Edirne’ye layık bir müze yapacaklarına inandığını söyledi.  

Müzenin, döneminin en modern sağlık kurumu olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK, hastanecilik tarihi açısından buranın ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Özellikle, Avrupa’nın ileri hastanelerinde ve Amerika’da uygulanan formlara buranın örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK, “Bu bina, 1984 yılında üniversitemize devredilmişti ve harap haldeydi. Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadeniz hocamızın büyük gayretleriyle kazanıldı. Daha sonra 2000’li yıllarda müze olan bu mekân, şu an Selimiye Camii’nden sonra Edirne’de yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği ikinci mekân. Artık yenilenme ihtiyacı var. Günümüzün modern aydınlatma ve tanıtım yöntemlerinin uygulaması burada yapılacak. Teşriflerinden dolayı sayın bakanımıza ve sayın valimize; katkılarından dolayı da Nezih BARUT’a teşekkür ediyorum. Müzemiz sadece yurtiçi değil yurtdışından da ziyaretçi alıyor.  2007 yılında Avrupa müze ödülünü almıştı. Yenilendikten sonra inşallah yeni ödüller için hep birlikte müracaat ederiz.” şeklinde konuştu.

Abdi İbrahim İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih BARUT ise, Ocak ayında başlayacakları projeyi 2014 yılı sonunda bitirmeyi planladıklarını söyledi. Yapacağımız çalışma yenileme çalışması olacak diyen BARUT, elektrik tesisatı ve dekorasyonun tamamen yenileneceğini ve bu konuda çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK ile Nezih BARUT arasında imzalanan protokolü, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU ve Vali Hasan DURUER de şahit olarak imzaladı. ResimResimResimResim

Bu içerik 21.12.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 1680 kez okundu.