SAĞLIK MÜZESİNİN 20. YILI KONSER VE SERGİ İLE KUTLANDI

Üniversitemiz Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesinin kuruluşunun 20. Yıldönümü dolayısıyla 23 Nisan 2017 tarihinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesinde konser ve sergi düzenlendi. Etkinliğe Edirne Valisi Günay Özdemir, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile sanatseverler katıldı.
Üniversitemiz II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesinin kuruluşunun 20. yıldönümüne özel bir hat ve tezhip sanatı eserleri sergilenirken, Şef Doç. Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki Devlet Konservatuarı Balkan Senfoni Orkestrası konser verdi. Günün anlam ve önemine uygun olarak düzenlemesini Öğr. Gör. Sela Can Dökmecİ’nin yaptığı “Fetih Marşı”nı, orkestra elemanlarından oluşan mehter grubu ile birlikte çok sesli olarak sahnelendi. Konser sanat seveler tarafından büyük ilgi ile izlendi.
Genel Sekreter Yardımcısı V. Müze Müdürü Öğr. Gör. Hakan Akıncı konuşmasında “Bugün dini, milli ve kurumsal açıdan önemli bir gün yaşamaktayız. Bu yüzden mutlu ve gururluyuz.” dedi.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Müzemizin 20’inci kuruluş yıldönümü 23 Nisan ile aynı güne denk geldi. II. Bayezid 1488’de yapılmış bir külliye. Harap ve yıkılmış haldeyken Trakya Üniversitesinin sahipliğiyle ödüllere doymayan bir müze haline geldi. Müzemizin 20’inci yılını da bu vesileyle burada anmak istedik. Çok güzel bir resim sergimiz var. İçeride de gerçekten sahip olmakla gurur duyduğumuz konservatuvarımız bugünün anısına konser verecek. Bugünü yaşamak ve hatırlatmak istedik" diye konuştu.
Edirne Valisi Günay Özdemir yaptığı konuşmada “23 Nisan'da Edirne gerçekten faaliyetler anlamında valiliğimiz, belediyemiz, üniversitemiz çok ciddi faaliyetler yapıyor. Ben herkese teşekkür ediyorum. Çünkü Edirne halkı da aynı şekilde vatanına, milletine, devletine, bayrağına, Atatürk'e ve Cumhuriyete bağlı insanlar. Bu değerlerini her zaman korumuşlar. Gelecek nesillere de çok iyi aktarıyorlar. Üniversitemiz de bu konuda hem sergiyle hem de güzel sanatlar fakültemizin değerli sanatçılarıyla bu etkinliklerimize ciddi katkı sağlıyor. Üniversitemizin ilimizde bu tür faaliyetlerini yürütmesi aslında kültürel anlamda Edirne'nin geleceğine çok güzel katkılar sağlıyor." dedi.

Konser arasında Müzenin kurucusu Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil’in 97. Yaşı protokol tarafından pasta kesilerek kutlandı.

ResimResimResimResimResimResimResimResimResim

Bu içerik 23.04.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 559 kez okundu.