HAYALLERİNİ DUVARLARA KAZIMIŞLAR...

     15. yy. da hoş koku, su sesi, meşguliyet ve musikiyle tedavi edildiği Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde gerçekleştirilen restorasyon sırasında ortaya çıkartılan duvara çizilmiş figürler, o dönemde tedavi gören kişilerin duygularını ve hayallerini ortaya koyuyor.
Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü Hakan Akıncı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'ye gelen yerli ve yabancı turistlerin, batı toplumlarında psikiyatri hastalarının dışlandığı ve kötü muamele gördüğü dönemlerde sosyal devletin ve insana verilen önemin ön plana alındığı tarihi mekanı görmeden kentten ayrılmadığını söyledi.
Avrupa Konseyi'nce 2004 yılında "Avrupa Müze Ödülü"ne layık görülen külliyenin dönemin tıp tarihindeki önemli gelişmelerini gözler önüne serdiğini anlatan Akıncı, restorasyonda ortaya çıkan akıl hastaların yaptığı çeşitli grafiklerin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini vurguladı.
O dönemde hava almak için bahçeye çıkan akıl hastalarının yerde buldukları sert cisimlerle duvarlara hayallerini çizdiklerini anlatan Akıncı, "Dikkatli çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılan ve yaklaşık 500 yıl önce akıl hastaları tarafından yapılan tavus kuşları, geyikler, irili ufaklı deniz taşıtları, kale duvarları ve çeşitli canlıların resimleri, tedavi gören hastaların iç dünyasını yansıtıyor." diye konuştu.
Duvara çizilen figürlerin korunması için çok titiz davrandıklarını vurgulayan Akıncı, bir ok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan figürlerin bulunduğu duvara kimsenin dokunulmasına izin vermediklerini söyledi.
Akıncı, 1997 yılında hizmete açılan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nin Trakya Üniversitesi'nin büyük gayretleriyle günümüze kadar geldiğini ve pek çok ödül kazandığını vurguladı.
Külliyenin 2016 yılı eylül ayında UNESCO geçici listesine alınmasıyla birlikte yıllık 235 000 olan ziyaretçi sayısının 500 000 varacağını beklediklerini sözlerine ekledi.

Hayallerini duvarlara kazımışlar...
Bu içerik 10.09.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 877 kez okundu.